Radite na svom obraćenju

Nalazimo se pred korizmenim vremenom crkvene liturgijske godine. U tom vremenu Crkva nas poziva na pokoru i obraćenje. Gospa, kao Majka Crkve, ide u korak s Crkvom svoga Sina, s nama svojom djecom, želeći nas i ovom porukom pozvati na život obraćenja.


Poruka, 25. veljača 2011
 
„Draga djeco! Priroda se budi i na stablima se vide prvi pupoljci koji će donijeti prelijepi cvijet i plod. Želim da i vi dječice radite na vašem obraćenju i da budete oni koji svjedoče svojim životom, kako bi vaš primjer bio drugima znak i poticaj na obraćenje. Ja sam s vama i pred mojim sinom Isusom zagovaram za vaše obraćenje. Hvala vam što ste se odazvali mome pozivu.“
 
_____________piše: fra Ljubo
 
Nalazimo se pred korizmenim vremenom crkvene liturgijske godine. U tom vremenu Crkva nas poziva na pokoru i obraćenje. Gospa, kao Majka Crkve, ide u korak s Crkvom svoga Sina, s nama svojom djecom, želeći nas i ovom porukom pozvati na život obraćenja. To je neprestani poziv na božansku novost koja želi zaživjeti u nama. Ovaj evanđeoski i Marijin poziv nisu ništa novo ali žele donijeti novost u nama koju s pravom trebamo željeti i za njom čeznuti. Novost se događa samo po obraćenju i ustrajnom koračanju Božjim putovima na kojima se događa radost obnovljenog života. Poziv na obraćenje jest poziv na radost. Zato nam Gospa govori: „... Želim vas, draga djeco, pozvati na potpuno obraćenje da bi u vašim srcima bila radost (25.6. 1990.)... Želim da svatko od vas bude sretan, a s grijehom to ne može nitko biti“ (25. 2. 1987.). 
 
Evanđelje po Marku nam svjedoči o prvim Isusovim riječima koje je izgovorio u svojoj nastupnoj propovijedi: „Obratite se i vjerujte u Radosnu vijest!“ (Mk, 1, 15). Time je sâm Isus naznačio razlog svoga dolaska među nas ljude, naime, pozvati nas na obraćenje, na novi Božji život, na zajedništvo s Ocem nebeskim. Odgovor na taj Božji poziv zahtijeva obraćenje i stav kajanja za cijeloga života. Može nam ne zvučati privlačno da dok govorimo o Bogu odmah mislimo na svoje grijehe. Grijeh i kajanje bi nas trebali potaknuti da svoj pogled usmjerimo na Boga. Ne trebamo se vrtiti oko svoje krivnje nego gledati u Božju ljubav koja jedina može preobraziti naše živote. Isus nas poziva da se s pouzdanjem možemo njemu obratiti koji jedini na zemlji ima vlast opraštati grijehe. Isusovi zahtjevi za obraćenjem ne idu toliko za izvanjskim činima pokore nego za nutarnjim preokretom srca i prianjajem vjerom uz Isusa. Isus nas poziva na obraćenje ali nas ne sili na obraćenje. Bog je strpljiv s nama i čeka nas. To nam posebno ističe prispodoba u Lukinom evanđelju o milosrdnom ocu i rasipnom sinu. U toj prispodobi je istaknuto beskrajno Očevo milosrđe i čovjekov odgovor na milosrđe. Obraćenje je uvijek milost kojoj prethodi Božje traženje čovjeka.
 
Gospina ukazanja i poruke su Božja inicijativa i jedan od načina njegova traženja čovjeka. Riječi poziva na obraćenje u današnjoj Gospinoj poruci čuli smo puno puta u njezinim porukama kroz proteklih skoro trideset godina ukazanja u Međugorju. To je ujedno i najvažnija poruka koju je Gospa dala u Međugorju, kako će to ona sam reći u svojoj poruci od 25. veljače 1996. 
 
Kako piše pokojni fra Slavko Barbarić: „Opasnost je da i za Gospinu poruku, u kojoj nas poziva na obraćenje, ustvrdimo kako nema ništa novo, kako je to već govorila, pogotovo kad se zna da je to i ona uzela iz biblijske poruke.“ U riječima Marijinim, iako nisu nove i nepoznate, za nas može biti novi dokaz Božje ljubavi i Božja novost koja može i treba zaživjeti u nama. Neprestano smo potrebni pozitivnih poticaja na obraćenje i novi život, sve do smrti. 
 
Jedan pustinjak je govorio: „Ovo je glas koji dopire do čovjeka sve do njegova zadnjeg daha: "Danas se obrati"“ Svakodnevno nam je potrebno obraćenje kako nas uči i Djevica Marija: „Draga djeco. Ne možete reći da ste obraćeni, jer vaš život mora postati svakidašnje obraćenje“ (25.2. 1993.). Prvo obraćenje se događa kad se dogodi sloboda od velikih i teških grijeha. Nakon tog prvog obraćenja, odnosno, duhovnog buđenja ne znači da je čovjek slobodan od kušnji i napasti. Tek tada nastaje svakodnevna borba i suočavanje s istinom svoga bića pred Bogom. Radi se o tome da svaki dan nastojim odustajati od svega onoga što ne pomaže mom duhovnom rastu. 
 
Dječice, odlučite se za obraćenje, da vaš život bude istinit pred Bogom (25. 7. 1996.) – govori nam Djevica Marija u jednoj od svojih poruka. Potrebna nam je neprestana i svakodnevna provjera svoga srca i svojih životnih izbora i puteva kojima hodimo. To je ujedno želja i molitva psalmiste da nas Gospodin pogleda kako bismo vidjeli istinu o sebi: „Pronikni me svega, Bože, srce mi upoznaj, iskušaj me i upoznaj misli moje: pogledaj ne idem li putem pogubnim, i povedi me putem vječnim!“
 
Dopustiti Bogu da nas pronikne znači biti spreman na promjenu svoga stava, svojih ponašanja i svojih misli. U grčkom jeziku obratiti se, metanoein znači drugačije misliti. Obraćenje započeti s mislima. Drugačije misliti i razvijati nove i pozitivne misli. Misli koje će odgovarati Bogu. Misli koje dolaze iz Božjeg kuta gledanja i iz Božje perspektive. 

Neka nas i današnje riječi Gospine poruke potaknu i ohrabre na odlučno koračanje na putu obraćenja koje nas vode Božjim putovima i Božjim mislima. 
 
Pomolimo se: 
Djevice Marijo, obraćam se tebi, koja si Majka. Tebi Marijo, koja si koračala Božjim putovima na kojima si razmišljala o svim riječima i događajima vezanim uz tvoga Sina Isusa, želim otvoriti svoje srce da me ti naučiš vjerovati, nadati se i ljubiti Isusa i svoje bližnje kao sama sebe. Ohrabri nas, Bogorodice, da odlučno zakoračimo u ovu korizmu kako bismo bez straha stali pred Gospodina i dopustili mu da pronikne naša srca te u istini pred njim koračali putem njegove volje za nas. Ne prestaj nas zagovarati pred svojim Sinom Isusom kako bismo i ove korizme mogli srcem primiti dar obraćenja koji nam Gospodin daruje i u ovom vremenu korizme. Neka ovo vrijeme ne bude besplodno nego neka naši životi mogu procvjetati novim cvjetovima i donijeti plod spasenja za sebe i svoje bližnje. Amen.