Boraveći ovo ljeto u Asizu, kolijevci franjevaštva, i obilazeći mnoga franjevačka mjesta, opet iznova poseban utisak na mene ostavio je grob svetoga Franje.
Nekako ga uvijek doživim na poseban i nov način. Mjesto je to molitve, tišine, a nadasve mira koji, vjerujem, ispunja svakog čovjeka koji pohodi to sveto mjesto. Kolone ljudi prođu kroz malu kriptu u kojoj se nalazi grob, a nerijetki za sebe pronađu jedan kutak kako bi izmolili svečev zagovor kod Boga.Međutim, postoji jedna stvarnost koju do sada nisam vidio ili na koju bolje reći nisam obraćao pozornost, a to je grob „brata Jakobe“ , koji se nalazi nasuprot groba sv. Franje. Zastao sam u kratkoj molitvi i sjećanju na tu veliku i svetu ženu. Nakon te molitve danima mi je u glavi odzvanjalo ime Jakoba pa sam odlučio tu veliku ženu barem malo približiti onima koji o njoj ništa ne znaju, a one koji znaju podsjetiti.
Gospođa Jakoba de Septemsoliis na poseban je način ljubila sv. Franju i cijeli Red. Kada je Franjo onih posljednjih trenutaka ležao u bolima htjede da mu dovedu gospođu Jakobu koju je on nazivao „brat Jakoba“. Taj naziv dobila je iz dva razloga: zato što se odlučno pod njegovim vodstvom dala na provođenje dubljeg duhovnog života i zato što je posjedovala mušku odvažnost, a i zbog toga je Redu bila neobično privržena i na najrazličitije načine ga potpomagala. Bila je to slavna ali i sveta Rimljanka koja je imala glasovito podrijetlo, ugled obitelji, veliko bogatstvo, udovičku uzdržljivost (bila je žena pokojnog Gracijana Frangipani). Nakon svečeve smrti živjela je u Asizu.
U trenutku kada je molba trebala krenuti za Rim jedan od braće je s veseljem rekao: „Javljam ti dobru vijest.“ (T. Čelano) Međutim, svetac ga je pretekao i rekao: „Blagoslovljen bio Bog, koji je gospođu Jakobu, našega brata, poslao k nama! Otvorite vrata, pustite je unutra i uvedite, jer za brata Jakobu ne važi odredba koju s obzirom na žene treba obdržavati.“ (T. Čelano) Naime, tada se sv. Franjo nalazio u Porcijunkuli u koju nije smjela ući ni jedna žena. Samo u ovom slučaju je učinjena iznimka. Jakoba je donijela tkaninu „pepeljaste boje kojom se imalo pokriti tjelešce preminuloga, mnogo svijeća, pokrivalo za lice, jastučić za glavu“ (T.Č.), a pripremila mu je i „omiljeno rimsko jelo, o kome je za svoje bolesti često govorio i želio ga“ (J. Jörgensen, Sveti Franjo Asiški).
Jakoba je došla u zadnji tjedan Franjina života. Za njenog boravka on je malo živnuo. Sam je predvidio kako će umrijeti u subotu što se i dogodilo 3. listopada 1226. Prije nego je izdahnuo, neobičnom snagom je otpjevao 142. psalam: „Iz svega glasa vapijem Gospodinu, iz svega glasa Gospodina zaklinjem.“ Nakon otpjevanog psalma njegova duša je uzišla k Bogu.
„Oblivenu suzama potajno je odvedoše i položiše joj (gospođi Jakobi) prijateljevo tijelo u naručaj, a zamjenik joj reče: „Evo ti onoga, koga si za života ljubila, drži ga i mrtva!“
Ova scena me neizmjerno podsjeća na Bogorodicu sa mrtvim Sinom. U ovom slučaju imamo majku sa svojim duhovnim sinom čije je tijelo oplakivala svojim suzama. Teško je i zamisliti bol koju je osjećala.
Franjino tijelo ili, bolje rečeno, njegov prah i pepeo sahranjeno je u nedjelju 4. listopada 1226. u crkvi sv. Jurja (danas sv. Klara), da bi ga 25.05.1230. prenijeli u crkvu sv. Franje što ju je sagradio brat Ilija.
Ne zna se točno gdje je u to vrijeme bila gospođa Jakoba. Neki predpodstavljaju da je ostala u Porcijunkuli i molila.
Umrla je u dubokoj starosti oko 1274. i, kao što sam napisao, pokopana je u franjevačkoj crkvi u Asizu, nasuprot Franje. Na grobu joj je natpis: „Ovdje počiva Jakoba, sveta i plemenita Rimljanka“ (J.J.). U trenucima molitve pred njenim grobom, sjetio sam se mnogih drugih „Jakoba“ koje žive u franjevačkom svjetovnom redu i svojim životom svjedoče Krista raspetoga. Neka ih sv. Franjo i „brat Jakoba“ zagovaraju kod Ljubavi koja nije ljubljena.