Isus Krist nas je oslobodio od bilo kakvog robovanja. Po zazivanju njegova imena nestaje svakog straha. Danas se vodi velika borba u ljudskom srcu, te ostaje pitanje na što će se sam čovjek odlučiti.
Origen iz Aleksandrije govori na jednom mjestu o razdiranju, sramoćenju i ubijanju vječne Riječi, njezine istine i jedinstva. Oni koji izobličuju istinu Pisma, ubojice su koje prolijevaju nedužnu krv jer Sveto je pismo, Božja riječ, krv i život. Ubojice su ponaprije krivovjerci, oni koji krivo naučavaju i tako stvaraju razdore i podjele. To su oni koji ubijaju vjeru u ljudima, koji u njihove duše unose kolebljivost i nesigurnost. Oni Riječ – živu Riječ – trgaju na komade, razdiru, razvlače i izobličuju. To čine jer je prosuđuju bez otvorenosti djelovanju Duha Svetoga, oslanjajući se samo na svoj um koji je premalena posuda da primi tako bogat sadržaj. O ovakvom odnosu prema Svetom pismu piše fra Ivan Ivanda u svojoj knjizi Pričaj mi o Bogu.
Od pada u nespašenost pa tako i kroz čitavu povijest čovjek je s ranjenom naravi nastojao spriječiti Boga da bude Bog. Neprestano će se čovjek ispriječavati Bogu u njegovom objaviteljskom djelu te će ići tako daleko da će i njegovo ljubavno pismo čovjeku, Sveto pismo, tumačiti po ideološkom ključu. Čovjek se pokazuje kao biće koje sve treba na neki način poboljšati i ubrzati počevši od uzimanja ploda sa stabla na poticaj kneza tame. To je slikoviti govor koji nas usmejrava na događaj u kojem se negdje dogodilo procjep odnosa između čovjeka i Boga. Taj grijeh kao i svaki drugi u svojoj bîti sadrži preskakanje vremena za Hans Urs von Balthazar jer Bog je taj koji odlučuje kad i što će dati čovjeku (usp. Teologija povijesti; Kerigma i sadašnjost, 32). Bogu se nikada ne žuri nego se žuri nekome drugome kome je vrijeme Isusovim dolaskom odbrojeno.
Ovaj poduži uvodni govor poslužit će nam za govor o jednoj knjizi koja krivo tumači objavu koja je vidljiva iz Svetog pisma o postojanju zlih duhovnih bića. Naime, radi se o tome da je ove godine na našem jeziku izišla knjiga Herberta Haaga Oprošaj od đavla koja je prvi put izišla 1969. dok je on još bio profesor Starog zavjeta u Tübingenu. Haag će kao crvenu nit kroz čitavu svoju knjigu provlači misao da je đavao izmišljen tj. osporavat će njegovu egzistenciju. Za njega sam pojam đavao jednostavno označava u Novom zavjetu grijeh. Zlo za njega ne postoji nego postoji samo u čovjeku, te djeluje po njegovoj volji i djelovanju (str. 12.). On navodi kako je naš Bog htio svijet u kojemu postoji grijeh (str. 29.); za njega je njegovo ljubljeno stvorenje čovjek oduvijek grešnik koji ne može umaći grijehu, te se Bog pokazuje kao onaj koji nas za to tereti (str. 26.-27.). Na ove tvrdnje po Hagu moramo jednostavno pristati svojim razumom (str. 29.). Prema Haagu, postoje mnoga rješenja kroz pripovijesti o zlu i njegovu porijeklu, te se tako lik đavla pojavljuje u Starom zavjetu samo iz nužde (str.44.). Trebalo je dati nekakav odgovor o zlu, a Židovi su izabrali ovaj put u riješavanju dileme. Đavlovom zavišću nije došla smrt u svijet (usp. Mudr 2,24) nego je, po Haagu, pisac Knjige mudrosti jednostavno naivan (str.52.). Njegova je teorija da nauk o grijehu kao i pad anđela počiva na mitu (str. 59.). Prema njemu, Isus nas želi upozoriti na grijeh, a ne nikako na đavla (str. 60.).
Herbert Haag govoriti će kroz svoju knjigu da je đavao jednostavno plod uvjetovanosti nastanka Svetoga pisma. A mi njemu možemo slobodno uzvratiti da je i njegovo pisanje o đavlu ništa drugo nego njegova vlastita filozofija i vlastito subjektivno mišljenje, a ne nikako egzegetska tvrdnja koja ima svoje utemeljenje u Bibliji. Zašto to možemo s toliko sigurnosti tvrditi? Haag kroz svoju knjigu provlači misao na više mjesta kako je govor o Sotoni u biti plod i utjecaj vremena nastanka biblijskih knjiga te da zbog toga mi nismo obavezni vjerovati u njega. Razlog nevjere je dakle u Haggovu shvaćanju svijeta tadašnjeg vremena, a ne zato što to tvrdi Biblija ili teologija. Autoritet takva Haagova govora nije dakle građen na temeljima Biblije ili Crkve, zajednice vjernika, koja, budući da nosi objaviteljski element nastanka u Isusu Kristu, jedina ispravno tumači knjige Svetog pisma, kao i njihovu kanoničnost, odnosno vjerodostojnost božanskoga nastanka. Autoritet shvaćanja u ovome slučaju postaje vrijeme, a ne sadržaj poruke. Vidimo da Hagg iskrivljuje Pismo svojim proizvoljnim tumačenjem koje nema nikakva uporišta u iščitavanju objave. Pravi vjernik, tumač Svetoga pisma, prema Josephu Ratzingeru, ostaje u pravoj vjeri samo ukoliko ostaje u zajedništvu sa svima. Vjera u istinitost Riječi raspada se kada je prepuštena proizvoljnom tumačenju pojedinca (usp. Dogma i navještaj, 227).
Isus Krist nas je oslobodio od bilo kakvog robovanja. Po zazivanju njegova imena nestaje svakog straha. Danas se vodi velika borba u ljudskom srcu, te ostaje pitanje na što će se sam čovjek odlučiti. U Isusu Kistu došao je Sin da u njemu vidimo ljubav kojom je Bog ljubio čovjeka i da čovjek vidi što je sve Bog spreman učiniti za njega. On je patnju pretvorio u najljepšu pjesmu života, on je učinio da križ postane sama ljepota Božje objave koja ima svoj vrhunac u uskrsnuću. Za Josepha Ratzingera je njegova smrt na križu vrhunac onoga okretanja Boga protiv samoga sebe u kojem se on daje da bi ponovno podigao i spasio palog čovjeka. Ljubav je to u svome najradikalnijem obliku (Deus caritas est, br.12). U Kristu BogoČovjeku koji na križu umire, ljubav ne može ostati neočita. Poslije Kristove žrtve, prestaju i bivaju nepotrebne sve ostale žrtve jer njegov je prinos pokrio grijehe i propuste čitavoga čovječanstva. Zato će Joseph Ratzinger reći da Novi zavjet ne kaže da ljudi izmiruju Boga, kao što bi valjalo očekivati, jer su oni zgriješili a ne Bog. Tu naprotiv stoji da je Bog u Kristu svijet sa sobom pomirio. On dalje nastavlja i govori o ludoj Božjoj ljubavi koja se rasipa da bi spasila ljubljeno stvorenje (Uvod u kršćanstvo, 283). Bog ne čeka da oni koji su nešto skrivili dođu izmiriti se, nego on prvi ide njima ususret i izmiruje ih. U tome se ogleda pravi smjer utjelovljenja, križa. Po utjelovljenju i po križu ljudski je rod toliko primio Boga da je sad u stanju darivati se drugome jer ima način i primjer, ni više ni manje nego u osobi Isusa Krista koji je naš Put, Istina i Život. Poslije utjelovljenja i slavnog uskrsnuća, sada Boga Isusa Krista susrećemo u svakom čovjeku. Susrećemo ga u drugome koji nam pomaže kad smo u potrebi ili bivamo Isus kada drugom, bližnjem, pomažemo nositi njegov životni križ stvarajući od patnje simfonijsku skladbu Krista, brata i mene.