Ove se godine navršava devetstota obljetnica smrti sv. Anselma iz Canterburya.
Vjera i razum izgledaju poput dvaju krila kojima se ljudski duh uzdiže k promatranju istine. Sam Bog je pak onaj koji je usadio u srca ljudi nastojanje da saznaju istinu i da najposlije ipak spoznaju i njega kako bi spoznavajući i ljubeći prispjeli isto tako k punoj istini o samima sebi. Na tom je tragu bio i sv. Anselmo. Ovo se godine navršava devetstota godišnjica od njegova preminuća. Bio je jedan od glavnih stupova skolastike. Anselmo je bio osoba koja je usmjerila čitavu kasniju srednjovjekovnu filozofiju a imala je velik utjecaj i na teologiju svoga vremena.
Bio je monah, nadbiskup, filozof, teolog.
__________ piše: fra Dario
Anselmo je rođen najvjerojatnije 1033. godine u Aosti (Piemont) u plemićkoj obitelji. Njegov najstariji životopis navodi da je već u mladosti osjetio poziv za monaški život, ali su ga u namjeri da se zaredi osujetili njegovi roditelji. Nakon majčine smrti dolazi u dobi 26 god. u Bec (Normandija) kamo ga je privukao opat ondašnjeg benediktinskog samostana, glasoviti učitelj i pročelnik samostanske škole Lanfrank (rodom iz Pavije, Italija). Kod njega je Anselmo upoznao i usvojio primjerenu dijalektike (logika) i gramatike. Godine 1060. postaje postaje benediktinskim monahom, 1063. predstojnikom samostana i učiteljem. Od 1078. do 1092. Anselmo je opat (vrhovni poglavar) opatije, a 1093. postaje, nakon velikog opiranja, biskupom Canterburya (južna Engleska), gdje i umire 1109. nakon sukoba sa svjetovnom vlasti.

Kao biskup i silom prilika političar žustro se zauzimao za provedbu gregorijanske reforme u Crkvi. Pritom se pokazao beskompromisan, ali dobar diplomat, prije svega, praktičan i uporan. Oštro se suprotstavio svakom obliku investiture (postavljanje biskupa i njihovo uvođenje u službu od strane svjetovnog vladara) u svojoj nadbiskupiji, što je izazvalo unutarnje napetosti u engleskoj Crkvi.
Ontološki dokaz Boga
Ontološkim ga je prozvao Kant jer iz pojma Bog zaključuje na njegov zbiljski bitak. Ta je misao nailazila kako na odobravanje (uz pokušaj korigiranja, npr. Leibniza; Bonaventura, Duns Skot, Descartes, Spinoza, Wolff, Hegel) tako i na odlučno odbacivanje (Toma Akvinski, Kant).
U svom djelu Proslogion Anselmo je razvio svoj ontološki dokaz ili dokaz a apriori (prije iskustva, iz samoga pojma) za opstojnost Božju. On u svom dokazu želi pokazati da tvrdnja "Bog ne postoji“ vodi u protuslovlje, pa stoga Bog nužno mora postojati. Naime, pod riječju "Bog" i bezbožnik misli na Biće od kojega se ne može zamisliti ništa veće, pa onda kaže da takvo Biće ne postoji. Ali ako takvo biće ne postoji, onda se može zamisliti nešto veće tj. može se zamisliti isto takvo Biće koje postoji. Stoga teza bezbožnika vodi u protuslovlje: proizlazi da Bog istovremeno i jest i nije Biće od kojega se ne može zamisliti ništa veće. Drugim riječima, protuslovlje je u konkluziji: "Biće od kojega se ne može zamisliti ništa veće nije Biće od kojega se ne može zamisliti ništa veće."
Anselmovo promišljanje o odnosu vjere i razuma

Temeljno slaganje između filozofske spoznaje i spoznaje vjere ponovno se potvrđuje: vjera zahtjeva da se njezin predmet shvati uz pomoć razuma ; razum dotičući vrhunac istraživanja, drži nužnim sve što vjera pokazuje.
Anselmo nije čisti filozof nego teolog, što za njegovo vrijeme i njega samoga nužno uključuje filozofiju. To se najviše vidi kod njegova pokušaja da odredi suodnos autoriteta i razuma, u čemu je obavio važne predradnje za kasniju skolastičku obradu te problematiku. Osim toga, kod njega su mnogi pronalazili osnovne sheme i elemente za teološku rekonstrukciju kršćanske svijesti i njezini sadržaja. S tim u vezi treba spomenuti njegov utjecaj obradu specifično teologiskih tema, kao npr. nauk o Bogu, pravost i sloboda volje te napose soteriologijsku teoriju o zadovoljštini i razlozima utjelovljenja Sina Božjeg, u čemu je sigurno njegov najveći utjecaj na kasniju teologiju.
Neka te pronađem ljubeći, ljubim nalazeći te.