Iz Chicaga nam se jučer javio fra Jozo Grbeš, kustod hrvatskih franjevaca za SAD i Kanadu. Fra Jozo se javio fotoporukom poslanom poradi posebne prigode.
Iz Chicaga nam se jučer javio fra Jozo Grbeš, kustod hrvatskih franjevaca za SAD i Kanadu. Fra Jozo se javio fotoporukom poslanom poradi posebne prigode. Fotoporuka koju nam je poslao sadrži fotografije snimljene u samostanu sv. Ante u Chicagu, povodom proslave 101 godine i 6 mjeseci života našeg fra Častimira Majića.
Fra Častimir Majić najstariji je fratar Hercegovačke franjevačke provincije, jedna od najpoznatijih osoba hrvatske emigracije na sjevernoameričkom kontinentu. Rođen je 9. siječnja, 1914. u Vitini kod Ljubuškog. Školovanje je započeo u rodnom mjestu, a nastavio na Širokom Brijegu u poznatoj franjevačkoj klasičnoj gimnaziji. Studij filozofije i teologije pohađa u Mostaru i Rimu, a u Freiburgu postiže doktorat iz filozofije, a zatim i iz crkvene povijesti.
1951. odlazi u SAD, u Hrvatsku franjevačku Kustodiju sv. Obitelji gdje živi do danas. U Kustodiji je obnašao brojne službe. Bio je duhovni pomoćnik i župnik u nekoliko hrvatskih katoličkih župa u SAD-u, ali i savjetnik Kustodije, gvardijan i kustod. Osobito će biti zapamćen kao dugogodišnji župnik hrvatske župe u Milwaukeeu te urednik brojnih izdanja što su ih hrvatski franjevci u emigraciji izdavali, a među njima je najpoznatiji list Danica te Hrvatski kalendar i Hrvatski katolički glasnik. Fra Častimir je obnašao i službu predsjednika udruženja hrvatskih svećenika u SAD-u i Kanadi. Uvršten je i u znamenitu enciklopediju Društveni vođe i znameniti ljudi Amerike. Posljednjom svojom izdanom knjigom, U nebo zagledani iz 2011. godine, koju je izdao u 98. godini života, postao je najstariji hrvatski autor. Kada je fra Častimir slavio 100 rođendan, 9. siječnja, 2014., tom prigodom je gradonačelnik Chicaga Rahm Emanuel taj dan proglasio danom fra Častimira Majića za cijeli grad Chicago te je slavljeniku uručio prigodna priznanja.
Fra Častimir, još uvijek dobrog zdravlja i bistrog uma, provodi svoje umirovljeničke dane u miru franjevačke zajednice u Chicagu. Raduje se svakom dobrom glasu o Crkvi i društvu u Domovini, a posebno ga raduju posjeti braće bogoslova koji preko ljeta borave u Chicagu na tečaju engleskog jezika. Uvijek se rado zanima za stanje u Hercegovini, u svojoj rodnoj Vitini te s osobitom ljubavlju se zanima za braću fratre, koji razasuti po cijelom svijetu, naviještaju evanđelje Isusa Krista.