Kako danas govoriti o slobodnom čovjeku? Svatko se veže uz neke svoje bilo veće bilo manje terete koji ga čine više ili manje zatvorenikom ili robom.
________ piše: fra Željko
Koliko toga prihvaćamo zdravo za gotovo, uopće se ne pitajući je li to ispravno ili krivo? Svi to rade! Najčešća parola koju čujemo je upravo ta. Povijest će nam pričati o mnogim osobama i događajima koji su činili prekretnice u shvaćanju slobode. Povijest nam svjedoči o mnogima koji nisu štedjeli sebe kako bi drugima bilo bolje u slobodi. I danas, kada živimo u slobodnom, demokratskom i kapitalističkom društvu, koje je nešto što se smatra najboljim za čovjekov život na zemlji, nerijetko se zapitam zašto čovjek želi i dalje biti zarobljen. Dobije slobodu mišljenja, ali mu netko drugi govori što će misliti. Dobije slobodu kretanja, ali mu drugi kreiraju plan puta. Dobije slobodu govora, ali mu drugi pišu govore. Dobije slobodu okupljanja, ali mu drugi govore gdje i kada. Čovjek se nađe kao u nekom zatvoru kojem ne vidi zidove. Zna da su tu negdje, ali ih ne vidi. Nije ta ćelija tako ni uska, ali se ipak zna da je to ćelija. Osjećaj nije dobar da je ćelija duga tisućama kilometara na sve četiri strane. Znam da sam ipak u ćeliji.

Gdje je tu moj život? Thomas Merton, trapistički monah, lijepo opisa takvu situaciju: "Logika uspjeha u svijetu počiva na zabludi: neobična zabluda da naše savršenstvo ovisi o mišljenjima i odobravanju drugih ljudi! Strašan je to život, stvarno, živjeti uvijek u nečijoj tuđoj predodžbi, kao da je to jedino mjesto u kojem se može napokon postati stvaran!"