Svaki dar je poseban. Poseban je jer dolazi od nekoga posebnog, nosi neku osobitu poruku ili su u njega utisnuti neki posebni osjećaji. U svakom slučaju, dar nije nešto obično.
_______ piše: fra Željko
Božji dar je poseban dar jer dolazi od nekoga vrlo posebnoga. Dolazi od Boga. U njega su utisnuti posebni osjećaji. Radi se o očinskim osjećajima. Radi se o osjećaju ljubavi Stvoritelja prema stvorenome. Prepoznati i primiti dar od Boga… Šareno zamotani i lako uočljivi darovi koje poklanjamo jedni drugima vrlo su prepoznatljivi. Već po njihovom omotu ili prilici shvaćamo da se radi o daru. Daru je zadaća ostati upamćen i upečatljiv. Njegova je uloga biti vidljiv. Kako je s Božjim darovima? Konkretno: kako je s darom svećeništva?
Potaknut recima iz petog poglavlja poslanice Hebrejima koji govore baš o tome daru, baš o prirodi toga dara, želim razmišljati o daru svećeništva i o putu na kojem se i sam nalazim. Pisac te poslanice kaže: I nitko sam sebi ne prisvaja tu čast, nego je prima od Boga, pozvan kao Aron (Heb 5,4). Taj dar je prvenstveno okarakteriziran kao čast. Opet o daru, koji ima neke crte, neki protokol kojeg se treba držati prilikom primopredaje. Aron nije tražio da bude svećenik. Bog je taj koji poziva i predaje čovjeku tu čast. Ne da bi neki čovjek bio izuzetno pametan i bistar, visok i zgodan, mišićav i ljubazan, načitan i pjesnik, znanstvenik i mudrac pa da bi zaslužio biti pozvan od Boga biti svećenikom. Sve su to opet ljudske kategorije koje nisu presudne u Božjim očima. Bog poziva, a čovjek u poniznosti i otvorenosti srca prima taj dar, ne prisvajajući tu čast pozivajući se na svoje kvalitete i vrline, nego naglašava da je taj dar od Boga i da on odgovara na upućeni poziv.
Tri ljudske rečenice…
Dar je nešto što izbacuje na površinu i darivatelja i darivanoga. Onaj koji daruje pokazuje svoju ljubav i pažljivost. Darovani osjeća da je voljen i da je nekome stalo do njega. Ali, ima tu još nešto. Dr. House je lik kojemu scenaristi stave svakojake rečenice u usta. On je gramzljiv, potišten, tvrdoglav, ovisnik o lijekovi

Neću sad opet nešto patetično: Pa jadan ja… Pa kako ću ja ovo… Pa što mene, de nekog drugog i takve stvari. Znam samo da ovo nije nimalo jednostavno. Idem laganim koracima naprijed (koji se nekad čine brzima jer vrijeme brzo prolazi) i vidim da sam sve bliži i bliži tom trenutku kad će prozvati moje ime i kad ću ja biti taj čije će ruke pomazati. Tolika odgovornost koju ovaj dar nosi uza se stavlja se na pleća malenoga čovjeka. I dokazano je kroz tolika stoljeća da taj teret pleća izdrže. Kako li samo uspiju? Bez Njega je to nemoguće… To sam i prije spominjao, a sad mi opet to struji kroz glavu. Kako je to moguće da se toliki i silni Bog uzda u neko malo i neznatno biće, slabo i promjenjivo? Zar to nije čudesno? Zar to nije tako moćno? Dobiti toliko povjerenje… Scena nedavno položenih svečanih doživotnih zavjeta je bila baš prikaz odnosa između malog čovjeka i velikog Boga. Prostiranje po golom podu je imalo još veću znakovitost. Čin potpunog predanja Bogu i molitva za Njegovu pomoć, jer se drugačije ne može. Ljudska snaga i znanost za ovakav život nisu dovoljne. Prvo On! I rečenica koja mi se uvukla u uši i tamo lagano šušti poput onog jesenskog vjetra koji miriše (da, i vjetar miriše, samo kad hoću), a bila je komentarom upravo tog čina: Mali čovječuljak, za tlo prilijepljen, nemoćan, a ipak odabran za velike stvari! Bože, hvala ti! Na ovo već neko vrijeme nemam što nadodati…
Dar svećeništva je u ovom slučaju izložen opasnosti samopromocije i samodopadnosti. I paljenja vlastitog svjetla. Kako se ponašati pred pohvalom, a kako pred kritikom? Čija je to zasluga? Tko je u prvom planu? Osoba svećenika ili osoba Krista? Na to je pisac poslanice Hebrejima mislio kad je govorio o primanju časti o Boga. Tko vodi glavnu riječ u meni : Bog ili ja? Tko je uopće glavni: Bog ili ja? Čemu sva hvala, ako sve ostane samo na tome, ako sve urađeno ili izrečeno ne upućuje na Svjetlo?