Riječ. Vjera. Otpuštenje grijeha. Ozdravljenje. To su teme koje susrećemo u odlomku Markova evanđelja za sedmu nedjelju kroz godinu.
Vidjevši njihovu vjeru... (2, 5a). Ona četvorica su otvorila krov. Drugačije se nisu mogli probiti do Isusa. Vjeruju da on može izliječiti uzetoga i pronalaze način kako pomoći čovjeku prikovanom za postelju. U prvom je planu njihova vjera, a ne vjera uzetoga. Oni su pomoćnici na putu do Onoga koji ozdravlja, oni predstavljaju druge ljude koji nam pomažu u našim životnim nevoljama. Ali oni nas ne mogu ozdraviti i ne mogu opraštati grijehe, ali znaju uputiti i dovesti nas do Onoga koji to može.
Opraštaju ti se grijesi (2, 5b). Otkud sad to? Oni očekuju ozdravljenje, očekuju da se čovjek ustane iz svoje postelje i da prohoda. Tko uopće može opraštati grijehe? Zar to nije pridržano Bogu jedinom? (Usp. 2,7) Tako su se pitali pismoznanci. Ti pismoznanci. Uvijek se nekako umiješaju u priču i pokušavaju sve pokvariti. Odmahujemo rukom čim začujemo koju njihovu riječ. A često se baš mi ponašamo kao ti pismoznanci. Često se događa taj sukob na razini Riječ/riječ. Isus je taj koji liječi i duhovnu i tjelesnu bolest. Guba duše – grijeh zna zahvatiti čitavo tijelo, ali kad je čovjek "zdrav", tj. kad su mu grijesi oprošteni i nalazi se u miru s Bogom, i ona tjelesna bolest poprima dublji smisao i postaje mjesto za dublji susret sa samim sobom i s Bogom.
Tebi zapovijedam, ustani... (2, 11). Čudo. Opet su svi ostali zapanjeni. Dosta njih je došlo upravo zbog toga; došli su se uvjeriti u Isusovu "vjerodostojnost". Čudo je bilo znak da je on taj Isus za kojeg su čuli, a ne neki pustolovac koji prodaje maglu. A Isus je čudom ujedno pokazao otkud mu vlast opraštati grijehe. Onom vlašću kojom pridiže i ozdravlja čovjeka od tjelesne bolesti, ozdravlja ga i od bolesti duše – oprašta mu grijehe.
Grijeh je izlječiv. Za njega ima lijeka. Ali taj lijek ne djeluje poput drugih lijekova s kojima smo u svakodnevnom doticaju. Ovaj lijek traži od nas vjeru u Riječ, vjeru u Liječnika. Vjeru u oproštenje grijeha.