Stekavši sve potrebne uvjete za otvaranje postupka, te pod brižljivim vodstvom našega fra Bernardina Škunce, vicepostulatora Kauze, biskupijski proces za beatifikaciju fra Ivana Perana svečano je otvoren 27. ožujka 2011. godine u rodnom mjestu fra Ive, Kaštel Starom.
Tragovi su uvijek svjedoci hoda. Oni stoje kao utabani otisak na putu kojim je već netko prošao, te svjedoče o sigurnosti, odnosno nesigurnosti pojedinog puta. No, tragova ima svakakvih, baš kao i putova. Ima velikih i malih, jasnih i nejasnih, vidljivih i nevidljivih, izbrisivih i neizbrisivih, ali svi govore o putu, putu kojim su obilježeni. Taj put, tako primjećujemo, obilježuju koraci traga, a trag pak obilježuje i daje znanje o putu kojim se ide. Put i trag nerazdruživi su suputnici. Takav se govor svakako može primijeniti na sva područja života, počevši od onih svakodnevnih biranja hodanja po kamenju umjesto po blatu, do onog otajstvenog puta čiji tragovi bivaju jasni tek po dovršetku hoda, do postajanja tragom koji je putokaz k onome koji je za sebe rekao „Ja sam Put, Istina i Život“ (Iv 14,6).
Takav trag Puta ostavio je i naš brat Ivan Peran. Njegov radosni i zaigrani hod putem života ostavio je trag koji je čitljiv i danas, 91 godinu od njegova rođenja i 8 godina nakon njegove smrti. Takvo svjetlo koje donosi trag njegova života poticaj je bio braći naše Provincije, a na molbu mnogobrojnih poznavatelja i čitatelja tragova Puta u životu fra Iva, za otvaranje službenog crkvenog postupka za beatifikaciju i kanonizaciju. Stekavši sve potrebne uvjete za otvaranje postupka, te pod brižljivim vodstvom našega fra Bernardina Škunce, vicepostulatora Kauze, biskupijski proces za beatifikaciju fra Ivana Perana svečano je otvoren 27. ožujka 2011. godine u rodnom mjestu fra Ive, Kaštel Starom.
Okupivši se u župnoj crkvi u Kaštel Starome, brojni Kaštelani, te hodočasnici iz Zadra, Rijeke i otoka Krka, mjesta u kojima je fra Ivo ostavio neizbrisiv trag, započelo je liturgijsko slavlje Mise i svečanog otvaranja postupka kojeg je vodio msgr. Marin Barišić, nadbiskup splitsko-makarski, uz sudjelovanje 30-ak svećenika, među kojima bijahu i mnoga braća iz Provincije predvođeni provincijalom fra Josipom Soptom. U nadahnutoj homiliji Nadbiskup se, ističući riječi evanđelja Treće korizmene nedjelje o susretu Samarijanke i Isusa, osvrnuo na život padre Iva Perana ističući njegove herojske kreposti očite u vjernosti Bogu, Crkvi i svojemu pozivu za teških trenutaka života kao što su odsluživanje vojnog roka i zatvorske kazne te susret sa smrti 'oči u oči' nakon smrtne osude u ime naroda, ali ni danas se ne zna kojeg. Takvi trenutci svjedoci su fra Ivanova dopuštanja Kristu da od njega učini izvor „vode koja struji u život vječni“ (Iv 4,14). Nadbiskup je potom istaknuo i euharistijsku duhovnost Sluge Božjega koja je rasla iz svijesti veličine euharistije i dara kojeg u njoj primamo, a osobito taj element duhovnosti u padre Ivi je zaživio za vrijeme zatvorske nemogućnosti služenja euharistije. „Takav fra Ivo, s jasnim vrednotama i ciljevima svojega života, mogao je i može nam biti jasni znak nasljedovanja Krista u ovom svijetu obilježenom rastakanjem istinskih vrednota i zamagljivanjem istinitih ciljeva“, istaknuo je Nadbiskup, i tim riječima zaključio svoju homiliju.
Nakon Popričesne molitve uslijedio je sami 'obred' otvaranja postupka za beatifikaciju i kanonizaciju čime je fra Ivan i službeno dobio naziv Sluge Božjega. Obred je započeo pjevanjem himna Duhu Svetom, a nastavljen čitanjem molbe za otvaranje procesa koju je sastavio vicepostulator fra Bernardin Škunca u kojoj su istaknuti, te određenim brojem svjedoka i potvrđeni, fra Ivanovi jasni tragovi svetosti. Čitanjem imenovanja delegata za pojedine komisije i sud koji će ispitivati svjedoke svetosti fra Ivina života, te njihovom zakletvom i potpisivanjem na oltaru određeni su bliski suradnici Kauze padre Ivana Perana. Na samom kraju obreda, neposredno prije završnog blagoslova, provincijal fra Josip Sopta je izrekao riječ zahvale te uručio nadbiskupu Barišiću uokvirenu fotografiju novog Sluge Božjega. Zahvaljujući na daru, Nadbiskup je istaknuo kako je fra Ivo volio putovati, i to 'autostopom', tako da njegovim proglašenjem blaženikom Crkva će dobiti i zaštitnika autostopista.
Poznato je kako je cijeli život ovoga Sluge Božjega obilježila pjesma, tako da je i ovo slavlje obilježeno tim biljegom. Uz župni zbor Kaštel Starog, na samome koncu programa sudjelovali su i svojom pjesmom uzveličali slavlje i Klapa ratne mornarice „Sv. Juraj“, te zbor kojega je i sam fra Ivan vodio, zbor župe Punat. Radost zajedništva i povezanost sa štovateljima, prijateljima i rodbinom fra Ivana Perana, od kojih je osobita radost bila prisutnost njegovih sestara u ovakvom slavlju (osim sestre koja živi u Australiji), nastavila se i poslije otvaranja Procesa u restoranu „Ino“ u blizini Kaštel Starog. Zauzeta brižljivost župnika vlč. Lovre Šole, te ljubazna gostoprimljivost Kaštelana dopustila je da se i mi, ponosna braća našeg Sluge Božjega, osjećamo u njegovu rodnu mjestu i nadbiskupiji kao u svojem zavičaju. Time se očitovala još jedna sveta odlika našega brata Ive, a ta je da ljudi sveta života ostavljajući svoj jasni trag na putu kojim hodimo potiču i nas svojim koracima u ljubavi prema Istini, u vjernosti započetom Putu, te u istinskom zajedništvu koje vodi Životu.
A Ti Svevišnji, Svemogući Gospodine dobri, koji si nam u svojoj dobrohotnosti poslao svojega Sina koji se objavio kao Put, Istina i Život, udostoj se slugu svojega Ivana proslaviti i sjajem blaženika Crkve, a na nama pokaži svoju djelatnu ljubav kako bismo uočavajući tragove fra Ivanove mogli biti svjedoci tvoje Radosne vijesti u svem svojem življenju! Amen.