"Kako nam ovaj može dati svoje tijelo za jelo...?" (Iv 6, 52b) Vjerujem da ovo pitanje Židova često izaziva čuđenje i kod nas samih, kršćana, kad razmišljamo i govorimo o euharistiji.
Klanjam ti se smjerno, tajni Bože naš,
što pod prilikama tim se sakrivaš,
srce ti se moje cijelo predaje,
jer dok promatra te svijest mu prestaje,
ili Posljednica koja veli:
Nesta slika toga trena,
ispred zbilje minu sjena,
tminu progna sunčev sjaj...
Otajstvo Gospodnjega tijela i krvi nije nešto zbog čijeg bismo obrazlaganja trebali ''razbijati glavu'', to je i nemoguće jer se otajstvo ni ne može objasniti. Ono se objavljuje u mjeri u kojoj sam Gospodin to želi i daje. Otajstvo je prostor života, nikako skučenost, ono je sloboda. U njemu se možemo kretati, prostrano je i daje nam hlad u životnim žegama. Često to zaboravljamo i olako ''slavimo'' euharistiju. Bez razmišljanja prelazimo preko činjenice mistične i otajstvene prisutnosti, te ono što primamo ne postaje sjaj našega života. Koliko nam vrijedi vjera u euharistijsku prisutnost ako ne ižaravamo njome u susretu s drugima!? A svi smo dio istoga kruha (1 Kor 10, 17), koji je Kristovo tijelo, Crkva. Dužni smo svijetu posvjedočiti da je Krist živ i prisutan, štoviše, djelatan, i danas u svijetu. Kako je to moguće bez jedinstva na koje nas i on sam poziva? Znači li išta hrpa cvijeća razbacanoga po stolu? Možda da u apstraktnoj umjetnosti, ali oku nevješta promatrača - govori malo. Ali cvijeće uzgajano, održavano, šaroliko, ali ipak skladno, zalijevano - svakom oku govori o ljepoti i skladu. Tako i kršćani; blagujući od jednoga stola, kojeg sami izgrađuju i u njega se ugrađuju, upriličuju i posadašnjuju Kristovo spasenjsko djelo danas pred licem čitavoga čovječanstva. Mi vjerujemo u Boga koji se daruje i ostaje s nama kao hrana, kao ono elementarno i egzistencijalno, neophodno svakome čovjeku. Jer nema toga koji može gladan ili žedan preživjeti. Nikakvom zaslugom nismo baštinici toga dara, već ga moramo svjedočiti i ljude privoditi k stolu da svi osjete radost primanja dara s okusom ljudskosti u smislu prihvaćanja brata čovjeka i otvaranja srca potrebitima za koje nas euharistija snaži i kojima nas šalje. Sebičnjak koji sam uživa primljeni dar nije ga niti primio, niti ga može uživati, jer primanje pretpostavlja otvoreno srce i uživanje dara spremnost dijeljenja:
Jeo jedan, jelo trista,
svaki prima svega Krista,
nit ga jelom nestaje
Kad je tajna razlomljena,
znaj da čest joj odijeljena
ko cjelima vrijedi njena,
jer u svakoj sav je dar. (Tjelovska Posljednjica)
Spremno i odvažno nosimo poruku današnje svetkovine i sami kao pokaznice, jer iz naših lica ima isijavati radost zbog primljenoga i življenoga dara, danas, među konkretnim ljudima, da budemo jedno Kristovo tijelo.