U povodu blagdana Gospe od Anđela, koji se slavi u subotu 2. kolovoza, u svim franjevačkim crkvama diljem svijeta vjernici mogu dobiti porcijunkulski ili potpuni oprost od vremenitih kazni.
Crkvica Porcijunkula nalazi se unutar bazilike Sv. Marije Anđeoske koja je građena po nalogu pape Pija V. od 1569. do 1679. godine. Pio X. uzdigao je baziliku na čast papinske bazilike nazivajući je "Majka i Glava svih crkava Franjevačkog reda".
Sve vas želim poslati u raj – tim je riječima Franjo Asiški vjernicima okupljenim u Porcijunkuli 2. kolovoza 1216. godine objavio da je od pape Honorija III. izmolio potpuni oprost za sve koji posjete tu crkvicu, ispovjede se i pokaju. Od tada pa do danas, svi koji od podne 1. kolovoza do pola noći 2. kolovoza posjete neku franjevačku crkvu ili župu, ispovjede se te sudjeluju na misi i pričeste, izmole Vjerovanje, Oče naš i jednu molitvu po nakani Svetoga Oca mogu za sebe i svoje pokojne dobiti potpuni oprost.
Vrhovni poglavar male braće otac José Rodríguez Carballo u Asizu je prije podne svečanom misom u bazilici Svete Marije od Anđela otvorio svetkovinu Oprosta. Vjernici su popodne u procesiji ulazili u Procijunkulu radi potpunoga oprosta i sudjelovali su na prvoj Večernjoj koju je predvodio asiški biskup Domenico Sorrentino. Govoreći za naš radio o značenju potpunoga oprosta biskup je rekao kako kada griješimo, uznemirujemo čitavo svoje biće koje postaje nesposobno prihvatiti Božju milost i radost, nesposobni smo za odnos s drugima, a za to treba ispaštati na ovome svijetu ili nakon smrti u čistilištu. Oprost je obilje milosti koja nam se udjeljuje kako bi se svim svojim biće pomirili s Bogom. Naravno, nije riječ o magičnome činu jer se zahtijevaju uvjeti kako bi se čovjek raspoložio za prihvat obilja milosti. Sveti Franjo je želio da se svi koji posjete njegovu ljubljenu crkvicu, na neki način dožive njegovo iskustvo, blizinu milostivoga Boga, osjete ozdravljenima. Oprost je potom postao crkvena praksa, ali valja istaknuti da ona u Franjinu gradu, u dodiru s Franjinim iskustvom, poprima posebnu čar – primijetio je biskup.
Na novinarov upit je li potreban blagdan oprosta, rekao je kako je danas potrebniji nego ikada. Potreban je oprost i obilje milosti kako bismo obnovili sebe i svoju zajednicu. Živimo u podijeljenome društvu. Ljudsko srce je rastrgano, obitelji su podijeljene, podjele se osjećaju među ustanovama, u društvu, skupinama, a toliko ima ratova i nasilja u svijetu. Oprost je u pravome smislu riječi ono što se događa u srcu svakoga od nas, kada se posvema izmirimo s Bogom, a istovremeno je svjedočanstvo koje se širi u društvu i postaje način na koji Bog preko nas izgrađuje zajednicu svoje djece – zaključio je biskup Sorrentino.
Razmišljanje i zajedništvo smisao je hodočašća talijanske franjevačke mladeži koja se iz raznih krajeva Italije 25. srpnja zaputila prema Assisu. Mladi će sutra, na dan franjevačkoga oprosta, stići u grad asiškoga siromaška. Inicijativa je pokrenuta 1979. godine, otada se svake godine na Porcijunkulu u Asizu okupi oko 1500 talijanskih framaša. Osvrnuvši se na ovogodišnje hodočašće u razgovoru za našu radio postaju franjevac otac Francesco Paolini, odgovoran za pastoral mladih, rekao je kako se ovogodišnje hodočašće odvija pod geslom „Hod biva susret“. Svaki dan, osim o Franjinoj nazočnosti u životu Crkve, razmišljamo također o liku svetoga Petra – rekao je otac Paolini.
Na novinarov upit tko su hodočasnici, rekao je kako su to mladi iz raznih krajeva Italije s kojima je uspostavljen kontakt tijekom pučkih misija, ili misija koje franjevci drže za mladež. Mladi su prvi dan veoma iznenađeni je ovo nije obično iskustvo koje se doživi slušajući predavanje u nekoj dvorani. Na hodočašću se čitavo tijelo usklađuje s nutrinom, s našim duhovnim životom, koji u hodu , u hodočašćenju nalazi hranu. U početku može izgledati da je pobjeda u dolasku na cilj, ali mnogi odmah shvate kako je puno zahtjevnije i teže otkrivanje smisla i značenja života – zaključio je otac Paolini.