U subotu, 1. svibnja, naša se bogoslovska zajednica, zajedno s meštrom fra Ljubom Kurtovićem, zaputila na jednodnevni izlet u Sloveniju, točnije posjetu kartuzijancima i Postojnskoj jami.
Republika Slovenija je podalpska, a manjim dijelom i sredozemna i panonska država na jugu Srednje Europe, koja na zapadu graniči s Italijom, na sjeveru s Austrijom, na sjeveroistoku s Mađarskom, na istoku i jugu s Hrvatskom, a na jugozapadu ima izlaz na Jadransko more.
Kao i obično kada zajedno putujemo, okupili smo se ispred našega samostana u Dubravi, te u 8 sati lagano krenuli na put. Meštar fra Ljubo, na samome polasku srdačno nas je pozdravio i upoznao s planom i programom izleta, te nam svima poželio ugodno putovanje. Bio je prekrasan sunčani dan s lagnim povjetarcem, što i dolikuje za ovo doba godine. Lagano smo krenuli s našim putovanjem, vozili se, pjevali, molili, a naravno, nije izostalo ni pričanje viceva i ostalih zgodnih šala koje su uveseljavale naše putovanje. Kako smo se približavali Sloveniji, vozeći se, pred nama su se prostirali prekrasni pejzaži.
Dolazak u kartuzijanski samostan Pleterje
Prvo naše stajalište bilo je Pleterje. Kartuzijanski samostan u Pleterju je katolički samostan u kojem monasi slijede Isusa Krista životom koji je potpuno posvećen kontemplaciji. Došli smo u Pleterje oko 10 sati, a tamo nas je dočekao monah Mihael Mamić, kandidat kartuzijanskog reda iz Splita (RH), podrijetlom iz Tomislavgrada (BiH). Mihael nas je vodio u obilazak samostana, te nam kroz razgovor i priču pokušao dočarati njihov stil života. Kartuzijanski samostan Pleterje je muški samostan duhovnoga reda Kartuzijanaca u Dolenjskoj, pored Šenterneja. Osnovao ga je grof Herman II. Celjski 1403. godine.
Kartuzija Pleterje mjesto je života i rada monaha iz cijele srednje Europe, ali i iz nekih drugih krajeva svijeta. Među članovima ove kartuzije ima Slovenaca, Mađara, Hrvata i monaha drugih nacionalnosti. Nakon obilaska samostana i razgovora s monahom Mihaelom krenuli smo lagano na ručak, okrijepili se i krenuli dalje prema našem slijedećem cilju.
Postojnska jama
Nakon kartuzijanskog samostana Pleterje, uputili smo se prema općini Postojna koja se nalazi na jugozapadu države. Središnji dio općine je smješten u krško polje. Ostatak općine je planinski. U općini vlada umjereno kontinentalna klima. U općini se nalazi poznata Postojnska jama, koju smo krenuli posjetiti.
Postojnska jama je najpoznatija kraška jama u Sloveniji. U njoj je otkriveno oko 20 km suhih, vodenih i stalno zalivenih rovova. Ona predstavlja biser slovenskog krša; regije između Postojne i Trsta, s posebnim prirodnim pojavama, kao što su: škrape, vrtače, jame i provalije, rijeke ponornice i jezera koja presušuju.
Tako smo posjetili fantastičan podzemni svijet Postojnske jame koji se stvarao milijunima godina. Uživali i divili se carstvu stalaktita i stalagmita, te upoznali čovječju ribicu čiji se život odvija u potpunom mraku. U jami je konstantna temperatura od 8 Celzijevih stupnjeva tijekom cijele godine. Uvrštena je među najveće i najposjećenije jame na svijetu. Na samom kraju Postojnske jame, u koncertnoj dvorani prije izlaska, stojeći u krugu zapjevali smo pjesmu, čime smo željeli osjetiti akustiku podzemlja i tako na jedan lijep i divan način završiti naše kratko putovanje.
Obilaskom Postojnske jame, zaokružili smo naš izlet diveći se njezinom neodoljivom podzemnom svijetu, koja nam je pokazala svoju raznolikost i zadivila nas svojim kucima raja koji pruža svojim ljepotama.